Saat Nasıl Alınır

Kol Saati Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Günümüzde hem moda olan hem de her zaman kullanılabilecek klasik kol saatleri yelpazesine sahipken, kol saatini sadece mağaza rafından rastgele bir tanesini seçerek satın alamayız. Eğer paranızı gerçekten size uygun bir şekilde değerlendirmek istiyorsanız, piyasada olup bitenleri tam anlamıyla anlamanız ve bu şekilde bir seçim yapmanız daha akıllıca olacaktır. Bu kol saati satın alma rehberi sizin için özel olarak hazırlandı ve çeşitli kol saati markalarının size sunduğu seçenekleri, çeşitli dizaynları, kendilerine has yapılandırmaları ve stilleri anlamanıza yardımcı olmak için buradayız. Bu rehberi okuyarak kol saati anatomisini daha yakından öğrenecek, kol saati satın alırken aslında hangi tür özelliklerin size daha çekici geldiğini anlayacak ve kol saati stillerini öğrenecek bu şekilde kol saati almaya karar verdiğinizde satış temsilcisine yani bizlere daha bilerek danışabilecek ve tam da istediğiniz kol saatini alabileceksiniz.

Kol saati anatomisi

Bir kol saati almaya karar verdiğinizde ve katalogları incelemeye başladığınızda bir kol saatinin dikkat edilmesi gereken çok fazla önemli özelliği olduğunu hemen fark edersiniz. Pek çok detaya dikkat etmeniz gerekir ve hepsini birden düşünmeye başlamak başınızı döndürebilir. Kol saati satın almadan önce bu rehberi okuyarak tüm ayrıntıları kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bu rehber araştırmanızı kolaylaştıracak ve saatlerin içinde kaybolmanızı önleyecektir.

Hareket ve Teknoloji Özelliği

Quartz - Quartz (Kuvars) hareket sistemi oldukça güvenlidir ve kol saati üreticileri için de ekstra üretim masrafı çıkarmadığından diğer saatlere kıyasla daha ekonomiktir. Güvenli ve ekonomik olmasından dolayı günümüzde en fazla tercih edilen kol saatleri sistemlerinden biridir. Kuvars hareket sistemi oldukça güvenlidir ve bozulma ihtimali neredeyse yok denecek kadar azdır, bu sayede pek çok insanın ihtiyaçlarına cevap verebilir, hem de yıllar boyunca. Eğer yıllarca güvenerek kullanacağınız hem ekonomik hem de kaliteli bir saat almak istiyorsanız Kuvars sistemli bir kol saati tam da aradığınız özelliklere sahip bir saattir. Kuvars sisteme sahip bir kol saatinin tek olumsuz tarafı zaman zaman pilinin bitmesidir, saatin modeline göre genellikle 2 ya da 3 yılda bir pilinin değiştirilmesi gerekir.

Otomatik - Otomatik hareket sistemi, kendinden kurmalı tasarım sistemini de kapsayan bir mekanik hareket sistemidir. Eğer düzenli bir şekilde kullanılırsa otomatik hareket sistemine sahip kol saatleri oldukça güvenlidir ve kolay kolay yıpranmazlar. Fakat yine de Kuvars sistemli kol saatleri kadar güçlü değillerdir ve onlar kadar uzun yılar kullanılamazlar. Otomatik sistemli kol saatleri geleneksel kol saatlerinde biridir, oldukça şık olmasından dolayı pek çok insanın en az bir tane bu tarz bir kol saati vardır, fakat unutulmamalıdır ki otomatik sistemli kol saatleri çok fazla enerji kullanırlar ve pillerinin ömrü bu yüzden oldukça kısadır. Eğer zaman zaman kullanmak için bu tarz bir kol saati almaya niyetliyseniz kullanmaya başlamadan önce her seferinde zamanı kontrol etmeli ve saati yeniden kurmalısınız.

Mekanik - Mekanik hareket sistemine sahip kol saatleri eskiden oldukça modaydı fakat artık günümüzde zaman zaman moda olan aksesuarlardan biri haline geldi. Kuvars sistemli ve otomatik hareket sistemine sahip kol saatleri kadar güvenli ve kaliteli olmadıkları için belirli zamanlarda stil tamamlama aksesuarı olarak kullanılmalıdır. Düzenli kulanım için uygun değildir.

Kinetik Saatler - Seiko marka kol saati şirketi tarafından kullanılan kinetik hareket sistemli kol saatleri özünde enerji için insan vücudunun hareket enerjisini kullanır. Düzenli kullanıldığında asla zamanı kontrol etmeniz gerekmez, kol saatini taktığınız sürece zaman işlemeye devam eder ve sizi asla rahatsız etmez. Kinetik sistemli kol saatlerinin diğer bir avantajı da pil kullanılmasına gerek olmamasıdır, kol saati sadece insan vücudunun hareket enerjisi ile çalışır. Pratikte Kinetik sistemli kol saatleri otomatik sistemli kol saatleri gibi çalışır ve tek farkları otomatik sistemli saatlerin pilleri çabuk tükenirken, kinetik sistemli kol saatlerinin pillerinin asla bitmemesidir, tabii ki siz saati kolunuzdan çıkarmadığınız sürece.

Ekolojik Saatler (Eco Drive) - Citizen saat şirketi tarafından keşfedilen Eco-Drive hareket sisteminin en önemli özelliği enerji olarak yenilenebilen güneş enerjisini kullanmasıdır, buna da Citizen Eco-Drive adı altında kullanmaktadırlar. Güneş olduğu sürece enerji kol saatinde depolanır ve asla tutukluk yapmaz, oldukça güvenilir bir sistemdir. Güneş enerjisini kullanmasından dolayı çevre dostudur ve bu özelliği aynı zamanda ekonomik olmasını da sağlamıştır. Kol saatinin içinde güneş enerjisini depolayan bir hazne vardır ve bu hazne tamamen dolduğunda 6 ay boyunca saatin fonksiyonlarını yerine getirecek enerjiyi sağlar, üstelik tamamen karanlık bir ortamda bile kol saatini kullansanız 6 ay boyunca hiç bir duraklama yapmaz. Sadece bu kolaylığı için bile Eco-Drive hareket sistemine sahip bir kol saati alınabilir.

Işık Enerjisi - Casio tarafından geliştirilen bir sistem de ışık enerjisi ile çalışan kol saatleridir. Oldukça tarz saatler piyasaya süren Casio, ışık enerjisini hapseden bir hazne yarattı ve bu hazne tamamen dolduğunda kol saatinizin 2 yıl duraklamadan çalışmasını sağlıyor. Büyük ya da küçük herhangi bir ışık kaynağını kullanarak bu hazneyi doldurma özeliğine de sahip. Mekanizma olarak Eco-Drive sistemine benzerlik gösterse de ışık enerjisini hapsetmek çok daha kolay ve daha uzun ömürlü bir kulanım şansı yaratıyor. Eğer çevre dostu şık bir kol saati arayışınız varsa ışık enerjisi ile çalışan bu tip saatler tam da size göre.

Kol Saatinin Çerçevesi

Bir kol saatinin en belirgin ve belki de en çok dikkat edilmesi gereken özelliği çerçevesidir. Çerçeve kolunuza tam olarak oturmalı ve sizi tamamlamalıdır. Kol saati çerçeveleri çeşitli şekillerdedir, kare, yuvarlak, üçgen şekilli ya da çokgen yapılı olabilir. Genellikle titanyum, platin, altın, gümüş ya da çelikten yapılırlar. Çerçevenin üzerinde son olarak eklenen detaylar da oldukça önemlidir ve saatin çerçevesini çok daha güzel ve şık kılarlar. Dikkat edilerek seçilmeliler, çünkü detaylar bir kol saatinin tüm görünüşünü değiştirebilir. Parlak ya da mat detaylar kullanılabilir, hatta son zamanlarda özel taşlar ya da değerli madenler de kullanılmaya başlandı.

Kol Saatinin Camı

Kol saatinin camı hem saatin yuvasını hem de kolunuzu koruyan çok önemli bir detaydır. O kadar önemlidir ki Amerika’da Saat Kristali olarak adlandırılır ve çok özen gösterilerek seçiminin yapılması gerekir. Pek çok değişik materyalden yapılabilir. Mineral cam olarak adlandırılan türü günümüzde en çok tercih edilen özellikli camlardan biridir, güçlü ve dayanıklı olmasının yanında oldukça da ekonomiktir, tek olumsuz noktası dikkatsiz kullanımlarda çizilebilmesi. Eğer hiç çizilmeyen dayanıklı bir kol saati camınız olsun istiyorsanız en uygunu safir camdır. Fakat Safir camlar oldukça pahalı bir materyal olduğu için lüks kategorisindeki kol saatleri için özel olarak kullanılmaktadır, Calvin Klein ya da Tissot Premium kategorisindeki saatleri için safir camı tercih etmektedir.

Kol Saatinin Kayışı

Bir kol saati seçerken dikkat edilmesi gereken belki de en önemli unsuru kayışıdır. Her şeyden önce kol saatinizin kordonu bileğinize sürekli değdiği ve belki de kaydığı için alerji yaratabilir ve bu yüzden kolunuza tam oturan kolay takılabilen ve gerektiğinde kolayca çıkarılabilen bir kayış tercih etmelisiniz. Analog türündeki saatler genellikle deri ya da metal kayışlar kullanılarak yapılır, fakat dijital saatler pek çok ürün ve plastik veya silikon kullanarak saat kayışı yapmaktadırlar. Lüks saat üretici şirketler kayışlara özel aksesuarlar ekleyerek kol saatini takmayı ve çıkarmayı kolaylaştırabiliyorlar. Bunun için özel tokalar kullanılıyor.

Kol Saati Takmaktaki Asıl Amacınız Ne?

Konu bir kol saati olduğunda ihtiyaç ya da kol saatinin fonksiyonel bir unsur olması ikinci planda kalıyor. Bir kol saati almaya gitmeden önce asıl amacınızı belirlemeniz size en büyük rehber olacaktır, aynı zamanda işinizi de oldukça kolaylaştıracaktır. İlk olarak, almaya karar verdiğiniz kol saatinizi her gün kullanmak için mi alıyorsunuz? Eğer buna cevabınız evet ise güvenilir bir Seiko kol saati sizin tam da ihtiyaç duyduğunuz saattir. Eğer özel anlarınızda ve zaman zaman kullanacağınız bir kol saati istiyorsanız, lüks kategorisindeki Guess ya da Emperio Armani kol saatlerini tercih etmek daha akıllıca olabilir. Aşağıda farklı türdeki kol saatlerinin farklı amaçlarda nasıl kullanılabileceğine dair ipuçlarına değindik:

Moda - Eğer sizin için en önemli unsur bir kol saatinin görünüşü ise kol saatinin fonksiyonel olması ya da dayanıklı ve güçlü olması önemli değilse, ilk olarak DKNY marka saatlere bakmanız ve yüksek teknoloji ile üretilen Casio ve Seiko marka saatleri es geçmenizi öneririm. Eğer modaya uygun güzel görünen aynı zamanda sizin de stilinizi yansıtan bir kol saati satın almak istiyorsanız ilk olarak bütçenizi kontrol etmeli ve ardından da online mağaza raflarındaki ya da üretici kataloglarındaki en beğendiğiniz saati seçmelisiniz. Diesel saatleri oldukça parlaktır ve kadınları çekici kılar. Calvin Klein de modaya uymak isteyen stil sahibi kadınlara oldukça fazla çeşit sunar. Saatler.com olarak size garanti veriyoruz ki almak istediğiniz özel olarak dizayn edilmiş kol saatleri özel olarak tasarlanıyor ve markaların kalite standartlarıyla birebir aynı örtüşüyor.

İş Amaçlı - İş adamları ve iş kadınları kullandıkları saatleri çalışma saatleri içinde kullanıyorlarsa haklı olarak fazla talepkar olabiliyorlar özelikle de fazla seyahat zorunluluğu olan işlerde çalışıyorlarsa. Eğer çalışma saatlerinde ofisinizde kullanmak için bir kol saati almak istiyorsanız size tavsiyem kendi stilinize uymanız ama aynı zamanda daha geleneksel olan bir kol saati seçmenizdir. Bu seçim tüm iş kıyafetlerinize uyacağı gibi aynı zamanda bu tarz bir saati ofiste kullanmaktan da mutlu olacaksınız. Rahat ve dayanıklı bir kol saati istiyorsanız size sunulan onlarca teklif olacaktır, bunların arasında Ted Baker, DKNY, Rotary, Hugo Boss ve TW Steel marka kol saatleri de bulunmaktadır. Tüm bu markaların arasından seçebileceğiniz onlarca kol saati var.

Şehir Hayatına Uygun bir Kol Saati - Büyük şehirlerde, metropollerde okuyor, çalışıyor ya da sadece yaşıyor olabilirsiniz, tam da bu amaçlı şehir hayatını yansıtan bir kol saati istiyorsanız şanslısınız çünkü bu tarz kol saatleri oldukça stilli, çekici ve oldukça da teknolojiktir. Hepimiz biliyoruz ki hayat şehirlerde çok daha hızlı ve yoğun geçiyor tam da bu yüzden tarihleri gösteren ya da mail geldiğinde size haber veren bir kol saatine de ihtiyaç duyabilirsiniz. Aynı zamanda stilinize uygun, size has bir kol saati isteyebilirsiniz. Ice Watch, Adidas, Diesel ve Black Dice marka kol saatleri tüm bu ihtiyaçlarınıza ve isteklerinize uygun kol saati seçenekleri sunuyor. Tüm bu ihtiyaçlar ve seçenekler düşünüldüğünde artık klasik saatler çok fazla tercih edilmiyor.

Aktif Yaşam Koşuları - Eğerçalışma saatlerinin yanı sıra ekstrem sporlarıyla da ilgilenmek gibi oldukça hızlı ve farklı bir yaşam tarzınız varsa, sizin kullanabileceğiniz kol saatinin çok başka özeliklere sahip olması gerekir. Günümüzde her saat üreticisi suya dayanıklılığı göz önünde bulundurarak saat üretiyor ve pek çok saat modelinde zaman kaydetme ya da zaman tutma gibi kronografik özeliklere saatlere de yer veriyorlar. Bazı saatlerde açı ya da yükseklik ölçme gibi özelikler de var. Eğer tehlikeli denebilecek türde sporlarla çok fazla zaman geçiriyor ya da kamp vs. gibi etkinliklerden hoşlanıyorsanız kol saatinizin kaliteli ve yukarıda bahsettiğim özelliklere sahip olması gerekir, bu tarz bir saat ihtiyacındaysanız Timex marka saatler tam da size göre. Aynı zamanda Timberland saatler ve Swatch saatleri de incelemenizde fayda var.

Sizi Heyecanlandiracak Kol Saati Modelleri

Kol saatinizi her ne amaçla kullanırsanız kullanın, onun güzel gözükmesini ve sizin stilinizi yansıtmasını istersiniz. Modaya uygun olmasını önemsemeseniz de seçeceğiniz kol saatinin güzel olmasını ve hatta pek çok insan tarafından beğenilmesini istersiniz. Kimse kötü görünüşe sahip bir kol saatini kolunda takmak istemez. Neyse ki saat üreticileri bir kol saatini üretme projesini planlamaya başlamadan önce karar verdikleri unsurlar arasına göze güzel gözükmesini ve estetiği de ekliyorlar. Günümüz saatlerinin ortak özelikleri arasında estetik unsurlara hitap etmeleri elbette ki var. Bu estetik unsurlar sizin de bir kol saati almaya karar verdiğinizde dikkat etmeniz gereken unsurlardır. Bir kol saatinin dış görünüşü dendiğinde dikkat edilmesi gereken pek çok özelik var, aşağıda bunlardan bazılarını bulabilirsiniz:

Stil Sahibi Kol Saatleri - Dış görünüşlerinde olduğu gibi günümüzde farklı stillere hitap eden pek çok saat modeli vardır. Klasik, modern ya da şehir konseptli kol saatleri bunlar arasındadır. Bazı saatler sadece erkekler için dizayn edilmiştir ve onların stillerine hitap eder, bu tarz saatler doğal olarak maskülen yapıdadır fakat bazıları da sadece kadınlar düşünülerek dizayn edilmiştir ve bunlar daha gösterişli, taşlı, daha canlı renkli ve oldukça da hoştur. Bazı saatler oldukça ekonomiktir, genellikle bu tarz saatler stil sahibi değilken daha çok klasik yapıdadırlar, fakat bazı saatler de kendi başlarına bir etki yaratacak düzeyde stil sahibidir. Erkek kol saatlerinde günümüzde moda olan kol saati türleri kalın kayışlı ve büyük camlı olanlardır ve TW Steel kol saatleri bu tarz saatleri özel olarak saat koleksiyonlarına ekledi.

Cazip Ek Özelikleri - Size uygun bir kol saati aramaya başlamadan önce ilk yapmanız gereken bir kol saatinde olmazsa olmaz dediğiniz özeliğin ne olduğunu saptamaktır. Ekstra özeliklere sahip bir kol saati mi arıyorsunuz? Hesap makinesi özelliği, yüksek suya dayanıklılık özeliği ya da açı veya yükseklik ölçme gibi kronografik özelliklere sahip olması gerekir mi? Eğer bu tür özelikler sizin için olmazsa olmazların içinde ise Seiko ya da Sekonda marka kol saatleri ilk incelemeniz gereken kol saatleri koleksiyonlarından sadece ikisi. Bu şekilde hem uygun fiyata hem de istediğiniz tüm özelliklere sahip bir kol saatini kolayca bulabilirsiniz.

Gösterişli Bir Kol Saati - Pek çok modelde küçük detaylar o kol saatinin en önemli tarafı olmuştur. Günümüzde kol saatleri çok daha güzel ve çekici süslemeleri barındırmaktadır. Swarovski kristalleri ve bu tür minik detaylı taşlar artık kol saatlerinin olmazsa olmaz özeliklerinden biri olmuştur. Bu tarz minik dokunuşlar kol saatini çok daha çekici ve beğenilir yapmaktadır. Günümüzün tanınmış pek çok moda tasarımcısı bu tarz kol saatlerini önermektedir. Bu modelleri DKNY, Seksy, Karen Millen marka kol saatlerini inceleyerek bulabilirsiniz.

Renkler - Ve son olarak tabii ki renk unsuru! Sert renklere sahip bir kol saati tercih ederek sofistike bir hava yakalayabilirsiniz, üstelik bu tarz renkler oldukça stildir ve sizi dominant bir karaktere sokabilir. Stilinizi klasik renkli saatler takarak yansıtabileceğiniz gibi aynı zamanda sevdiğiniz canlı renkleri de kullanarak yansıtabilirsiniz. Swatch marka saatler gökkuşağının tüm renklerini kullanarak saat modelleri yaratmaktadır ve üstelik bu tarz saatler her bütçeye de uygundur. Bu saatlerden birini alarak kolayca canlı kişiliğinizi ön plana çıkarabilirsiniz. Ice Watch ve LTD Watch marka saatler diğer bir renkli kol saatleri sunan markalardandır. Eğer bu tarz saatlere kolayca ve uygun fiyata bulmak isterseniz tek yapmanız gereken Saatler.com’u ziyaret etmektir.

Size En Uygun Kol Saatini Bulmak Saatler.com'da Çok Kolay

Nasıl bir kol saati istediğinizi belirlemek, kol saatlerinin modellerini, şekillerini, ek özeliklerini ve yapısını inceledikten ve size en uygun olan biçimlerine karar verdikten sonra oldukça kolay. Kol saatinizi kolunuza bir kez taktığınızda tüm bu inceleme ve araştırma sürelerine gerekli zamanı ayırdığınız için memnun olacaksınız. En güzel tarafı, saat üreticilerinin o büyük rekabetinden her zaman tüketicilerin haklı çıkması ve en çok karı yine tüketicilerin elde etmesidir. İstediğiniz her tür kaliteli, güvenli ve moda olan modelleri saatler.com’da kolayca bulabilirsiniz. Şimdi iş başına, size en uygun olan kol saatini bulmak artık bir tık uzağınızda.

Bundaki bütün linkleri temizleyemedim, bu bir çeviri link vereceklerimiz sadece bizim sitede olan saatler olsun, diğerleri de dursun ilerde yeni modelleri de ekleriz siteye gelen